top of page

Sesje wykładowe

Tegorocznej edycji przyÅ›wiecać bÄ™dzie hasÅ‚o: "Mali pacjenci - wielkie wyzwania". W podjÄ™ciu wyzwaÅ„ stawianych przez najmÅ‚odszych pomogÄ… nam wybitni wykÅ‚adowcy, którzy podzielÄ… siÄ™ z nami swojÄ… wiedzÄ… i doÅ›wiadczeniem w pracy z pacjentem pediatrycznym.

​

Inauguracyjny wykÅ‚ad "Twarda wiedza o umiejÄ™tnoÅ›ciach miÄ™kkich w relacji Lekarz-Pacjent." wygÅ‚osi dr hab Marzena Samardakiewicz - specjalista psychologii klinicznej, PrzewodniczÄ…ca Polskiej Pediatrycznej Grupy Psychoonkologów Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii DzieciÄ™cej, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.
 

O tym, jakie prawa i obowiązki spoczywają na lekarzu, gdy rodzice nie wyrażają zgody na leczenie dziecka, o tajemnicy lekarskiej oraz możliwościach jej uchylenia dowiemy się podczas wykładu mgr Filiny Sztandery z Wydziału Prawa i Administracji UAM.


PiÄ…tkowÄ… sesjÄ™ wykÅ‚adowÄ… zamknie wykÅ‚ad dr Agnieszki Basiukajć z Kliniki ZakażeÅ„ Noworodka. Dlaczego opieka nad wczeÅ›niakiem jest tak dużym wyzwaniem dla pediatry i na co zwrócić uwagÄ™ majÄ…c pod opiekÄ… takiego pacjenta? Na wszystkie pytania odpowiedź znajdziecie podczas wykÅ‚adu "WczeÅ›niak - maÅ‚y pacjent, wielkie wyzwanie dla pediatry"

​


SobotniÄ… sesjÄ™ wykÅ‚adowÄ… otworzy Katarzyna Nowakowska - Dyrektor wykonawczy Fundacji Ronalda McDonalda. O upowszechnianiu profilaktyki w walce z nowotworami u dzieci oraz idei "szpitali przyjaznych rodzinie" dowiemy siÄ™ podczas wykÅ‚adu "Fundacja Ronalda McDonalda – profilaktyka w walce z nowotworami, idea opieki totalnej nad dzieckiem i rodzinÄ… dziecka hospitalizowanego"


Dr hab Agnieszka Słopień - kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży - przybliży nam problematykę zaburzeń ze spektrum autyzmu. Jakie objawy może zaprezentować dziecko, kiedy pojawiają się po raz pierwszy, jak nie przeoczyć problemu? Na te pytania odpowie nam pani docent w wykładzie "Diagnoza małego dziecka z podejrzeniem zaburzeń ze spektrum autyzmu".


PierwszÄ… część sobotniej Sesji WykÅ‚adowej zamknie wykÅ‚ad dr hab Katarzyny Mazur-Melewskiej z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii DzieciÄ™cej UM w Poznaniu. Temat szczepieÅ„ ochronnych wzbudza wiele emocji wÅ›ród pacjentów, wywoÅ‚ujÄ…c również wÄ…tpliwoÅ›ci wÅ›ród pracowników sÅ‚użby zdrowia. WykÅ‚adu "Szczepienia ochronne - czy sÄ… nam potrzebne?" nie powinien opuÅ›cić żaden mÅ‚ody lekarz!


Po przerwie SesjÄ™ wykÅ‚adowÄ… wznowi wykÅ‚ad dr hab Katarzyny Derwich z Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej. Podczas wykÅ‚adu "Jak zachować zimnÄ… krew - co zrobić i gdzie skierować dziecko z problemem hematologicznym?" pani docent podzieli siÄ™ z nami swoim bogatym doÅ›wiadczeniem w diagnozowaniu i leczeniu schorzeÅ„ hematologicznych, z którymi zetknie siÄ™ każdy pediatra.


Dr Karina Kapczuk, specjalistka ginekologii i ginekologii dzieciÄ™cej oraz endokrynologii, przybliży nam problematykÄ™ zaburzeÅ„ miesiÄ…czkowania i dziewczÄ…t. Podczas wykÅ‚adu "Zaburzenia miesiÄ…czkowania u dziewczÄ…t - kiedy diagnozować i kiedy leczyć."dowiemy siÄ™, które sytuacje należy uznać za patologiczne i jak pomóc pacjentce.


"OtyÅ‚ość u dzieci, czyli czym skorupka za mÅ‚odu nasiÄ…knie... " - wykÅ‚ad dr Natalii Kobelskiej - Dubiel poruszy bardzo aktualny i przybierajÄ…cy na sile problem w pediatrii. Jakich powikÅ‚aÅ„ i problemów możemy spodziewać siÄ™ u otyÅ‚ych dzieci oraz jak pomóc takim pacjentom? Te i inne zagadnienia przybliży nam pani doktor. 


KonferencjÄ™ zakoÅ„czy wykÅ‚ad dr Dagmary SmektaÅ‚y. Pani doktor podzieli siÄ™ z nami swoim przebogatym doÅ›wiadczeniem w pracy z dziećmi w warunkach ostrodyżurowych. Co musi wiedzieć każdy poczÄ…tkujÄ…cy pediatra podczas pracy w Izbie przyjęć lub pomocy doraźnej? WykÅ‚ad "Pediatria w ostrodyżurowym wydaniu."  bÄ™dzie na pewno cennym źródÅ‚em wiedzy.

bottom of page